Sagt om yogalärarutbildningen

Malin Wängelin
”Yogalärarutbildningen hos Inbalance var allt jag förväntade mig och mycket mer. Jag är så oerhört tacksam över all gemenskap, glädje och inspiration som jag fått ta emot och uppleva.
Under utbildningen fick jag ta del av all otrolig kunskap och erfarenhet som Naomi och Eva har och lär ut på ett pedagogiskt, detaljerat och strukturerat vis. Tillsammans med gästföreläsare i exempelvis anatomi, historia, filosofi, pranayama och ayurveda ger utbildningen en fantastisk grund för dig som vill lära ut yoga.
Utöver det gav utbildningen mig en ordentlig fördjupning och utveckling i min egen yoga och hur jag praktiserar idag. Som nyexaminerad från utbildningen känner jag att jag har den kunskap och grund jag behöver för att börja undervisa på egen hand.
För dig som funderar på att ta nästa steg i din yogaresa så kan jag starkt rekommendera utbildningen hos Inbalance!”
Gick Inbalance YTT – 21/22

Andreas Axelsson
”Jag är oerhört tacksam för en fantastiska bra utbildning och för ett tryggt och kärleksfullt ledarskap.
Det var en bra balans mellan praktik, teori, yogapass och föreläsningar.
Jag har verkligen uppskattat alla inspirerande gästlärare som bidragit med berikande kunskap och expertis inom sina områden.
Det var väldigt bra och utvecklande att vi fick så mycket tid att guida varandra samt assistera klasser.
Jag vill rikta ett tack till dig Naomi för ditt orubbliga engagemang som tar sig i uttryck i den kunskap du vill förmedla och i den tydlighet och med den närvaro som du stöttat oss genom utbildningen.
Jag har uppskattat den dynamik som Naomi och Eva har skapat tillsammans och vill tacka er båda för en oförglömlig upplevelse och resa som jag är otroligt tacksam för.
Ni ger en kvalitativ, motiverande och varierad kurs som lägger en stabil grund för en framtid som yogalärare”.
Gick Inbalance YTT – 21/22

Elizabeth Åkerstedt
”Jag är supernöjd med utbildningen. Det fanns en röd tråd genom hela upplägget, jag gillade att vi hela tiden repeterade moment vilket passade mitt sätt att förankra nykunskap. Teknik/linjering/temaklasser/träna på att guida/korrigeringsdelarna var jätte lärorika, grundliga och detaljrika. Jättebra att vi fick börja guida på ett tidigt stadium. Uppskattade den feedback vi fick, både”ris och ros” som var mycket lärorik och gav oss vägledning i lärarrollen. Det gav mycket att få gå ”bredvid” och observera/assistera klasser på studion. Naomi och Eva höll ihop utbildningen på ett skickligt och fint sätt tillsammans med gästföreläsare. Ni har spridit värme och ”sett” alla elever. Det kändes det att det var ”högt i tak” och att man kunde fråga om vad som helst. Utbildningen ger en bra grund oavsett om man ska använda den för egen del eller bli yogalärare. Jag har lärt mig enormt mycket och vill börja hålla klasser så snart som möjligt.”
Gick Inbalance YTT -21/22

Anna Åslund
”Wow, vilken otroligt inspirerande utbildning med superengagerade och närvarande lärare! Man kände sig sedd som elev.
Min bild av yoga förändrades och breddades genom att lärare och gästföreläsare tog sig tid att djupdyka i de många olika områdena, asana-linjering, anatomi, filosofi, pranayama, ayurveda, yogans historia, chakrapass, meditation etc. Utbildningens styrka är att den är så varierad och tidigt gör dig bekväm i rollen att guida.
Naomis engagemang, kunskap och tålamod var närvarande genom hela utbildningen och det fanns alltid tid för att bemöta funderingar och diskutera olika frågeställningar. Inbalance är en väldigt personlig studio, vilket märktes både genom den fina kontakten mellan lärare och studenter samt gemenskapen oss studenter emellan.
Man kände sig alltid sedd och hörd.
Rekommenderar varmt den här yogalärarutbildningen!
Gick Inbalance YTT – 20/21

Anna Argus
”Hela upplägget och uppdelningen av Ashtanga/Vinyasa flow, var jättebra. Genomgångarna var pedagogiska och kursmaterialet tydligt. Naomi och Eva har så mycket kunskap och erfarenhet som de lär ut på ett otvunget och prestigelöst sätt- så proffsigt! Jag har lärt mig det jag ville och mer därtill. Jag uppskattade de komprimerade kursdagarna med högt tempo i undervisningen. Det var jättebra att det sedan var några veckor mellan tillfällena.
I och med att jag inte bor i Stockholm var det lite av en chansning- som jag är så nöjd med. Är så glad att jag valde just Inbalance yogalärarutbildning! Är även nöjd med att jag valde en utbildning på plats och inte online. Naomi och Eva- TACK så mycket för ert engagemang och öppenhjärtlighet” 
Gick Inbalance YTT -21/22

Alexandra Urefalk
”Utbildningens struktur var fantastisk, föreläsningar och praktiska moment stärkte varandra samt tillförde nya perspektiv. Det fysiska vävdes samman med det mentala och en större förståelse skapades. Helhetsbilden öppnade ögonen för hur stort yogan är och hur mycket det finns kvar att lära…på ett positivt sätt. Jag uppskattade verkligen förhållningssättet kring asana/linjerings där man hela tiden betonade vikten av att anpassa positionerna efter skeletala och fysiska förutsättningar.  Att ha haft Naomi och Eva som huvudlärare på utbildningen samt alla duktiga gästlärare har varit otroligt lärorikt”
Gick Inbalance YTT -20/21

Anna Lagerkvist
” När jag börjar tänka på alla moment så är det ju otroligt mycket som har rymts i den här utbildningen. Jag har fått ut mer än förväntan! Otroligt bra asana-teknik, där vi grundligt gått igenom varje position. Väldigt roligt med temaklasserna, backbends, inversioner, tvister etc. Jag tycker det har varit fint invävt med pranayama, meditation och chakrapass under hela perioden. Dessa moment har ständigt varit närvarade och blivit en del i min praktik. Bra med instuderingsuppgifterna mellan träffarna, det har hållit igång hjärnan. Spännande med Ayurveda, mantran och mudras!  Otroligt fin, generös och gedigen lärarutbildning! Jag har utvecklats mer än vad jag vågade hoppas på. Naomi och Eva är ett oslagbart team som med sina starka kunskaper inom respektive områden. Jag kan varmt rekommendera den till alla som vill fördjupa sig i Ashtanga Vinyasa och Vinyasa flow”.
Gick Inbalance YTT – 2019/20

Josefin Strid
”Höstens lärarutbildning var mer givande än jag hade kunnat föreställa mig. Ett mycket bra upplägg där allt knöts ihop till en helhet.  Jag har lärt mig otroligt mycket under den här tiden! Det var stort fokus på den fysiska praktiken, där jag utvecklade min egen praktik och fördjupade mig i rollen som lärare. Jag uppskattade Naomis breda kunskap i linjering och korrigeringar. Eva kom in som en perfekt motpol, med sin yviga energi, och inkännande blick. Utbildningen var verkligen en ljuspunkt som gav mening och stabilitet, mitt i en pandemi och en tuff höst. Jag är glad att jag valde just Inbalance lärarutbildning. Jag kan varmt rekommendera den här utbildningen, oavsett om man vill gå vidare som yogalärare, eller fördjupa sin egen praktik”.
Gick Inbalance YTT- 20/21

Felicia Skoog
”Det har varit en fantastisk utbildning, välbalanserad och otroligt givande. Jag har fått en grundläggande kunskap i bl. a. anatomi, linjering, korrigeringar och filosofi. Det har varit en bra balans mellan fysisk praktik, teori, föreläsningar och  diskussioner.  Jag är väldigt nöjd med hela upplägget och känner en enorm tacksamhet.
Naomi och Eva har delat med sig av sin kunskap på ett pedagogiskt och lärorikt sätt. Det har funnits en röd tråd genom hela utbildningen där föreläsningar och moment kompletterat varandra i exakt rätt tid. Jag är så otroligt glad att jag valde just denna yogalärarutbildning!”
Gick Inbalance YTT- 20/21

Nathalie Eriksson
”Jag vill främst tacka dig, Naomi, för ditt engagemang som du lägger ner i utbildningen. Det märks att det är viktigt för dig att att lära upp och utbilda duktiga lärare som kan sprida yogatraditionen vidare. Jag beundrar din praktik, din professionalism och förmåga att vara genuin. Jag kommer ta med mig kunskap i anatomi, kroppskännedom, linjering/korrigeringar till mina egna klasser. Jag fick mycket inspiration och  kreativiteten inom mig växte. Efter utbildningen har jag skapat en helt ny praktik, både rent fysiskt dynamiskt men även där jag väver in restorative, yin, meditation och pranayama. Upplägget på utbildningen har varit tydligt, strukturerat och samtliga föreläsare har varit väldigt proffsiga. Kontinuiteten med dig, Naomi, har varit väldigt bra, dina ord har etsats sig fast. Repetition är guld. Jag rekommendera varmt Inbalance yogalärarutbildning”.
Gick Inbalance YTT 2019/20

Josefin Söderby
”Först och främst vill jag tacka för allt jag har lärt mig och för att du, Naomi, och Eva verkligen har gett allt till oss alla. Ni har fantastisk kompetens och jag är verkligen mer än nöjd. Kunde inte ens drömma om att det skulle bli såhär bra. Jag skulle rekommendera alla att gå denna utbildning, oavsett om det är för att börja undervisa eller fördjupa sin egen yogapraktik. Naomi och Eva är så kunniga och ger verkligen så mycket av sig själva.
Strukturen på utbildningen är klockren. Praktiska moment och genomgångar i linjering och anatomi har varvats med yogisk filosofi, meditation, pranayama, chakrapass, ayurveda och mycket mer.
En utbildningen som verkligen ger ett helhetsgrepp och som har förändrat mitt liv!
Bästa valet jag har gjort!”
Gick Inbalance YTT 21/22

Hampus Blomberg
” När jag tänker tillbaka så sammanfattar jag utbildningen med ett leende på läpparna. Det var precis vad jag sökte (och lite till!). Fantastiska lärare (Naomi och Eva) med superfin balans mellan kunskaps-delande, inspiration, ”pushing” och lyhördhet. Gästföreläsarna gjorde också ett kanonjobb. Jag uppskattar verkligen mångfalden på ämnena och föreläsare! Jag har fått med mig allt som jag önskade inför utbildningen och är inspirerad att fortsätta utveckla min praktik och dela yogan vidare. Det är ett kvitto på en mycket väl utförd utbildning. Rekommenderar kursen med hela mitt hjärta”

Gick Inbalance YTT 2019/20

Vendela Breeze
”Hela upplägget på utbildningen har varit varit jättebra! Jag har lärt mig otroligt mycket om teknik, linjering och korrigeringar. Är supertaggad på att fortsätta utbilda mig framöver och hålla i klasser! Saknar er redan!
Den bästa investering jag har gjort.
Jag har inte bara utvecklat min egen praktik och roll som lärare, jag har framförallt växt och utvecklats som person!
Gick Inbalance TT 20/21

Sanna Falk
”Jag har lärt mig otroligt mycket under utbildningen!
Den främsta styrkan tycker jag var den gedigna kunskap vi fick kring asanas, linjering, assisteringar och anatomi. Det var väldigt intressant, jag lärde mig verkligen mycket och utvecklade min egna praktik utifrån den kunskapen. Det var väldigt bra att vi fick öva på att guida sedan start och assistera klasser på studion.
Jag tycker generellt att hela upplägget var jättebra! Jag uppskattade alla gästföreläsare och upplägget med instuderingsfrågor mellan träffarna. Även om det ibland kunde kännas intensivt så var det ett bra sätt att lära sig inför det teoretiska provet.
Slutligen vill jag bara säga att jag är så tacksam över att ha gått Inbalance yogalärarutbildning, det har varit så roligt och givande och en ovärderlig bonus har varit att ha fått lära känna så fina människor i gruppen!
Tack till både Naomi och Eva för att ni gav så mycket av er själva och delade er kunskap med oss!
Gick Inbalance YTT 2023/24

Hanna Ulriksson
”Jag uppskattade bredden i utbildningen och kombinationen av praktiska och teoretiska delar. De fysiska momenten – praktik, teknik, förberedande övningar, rörelseanalys, korrigeringar, röstträning och pranayama – tillsammans med filosofi, anatomi, yogans historia och ayurveda gav en fin helhetsförståelse för yogan. Det var också väldigt värdefullt att tidigt få guida varandra och att få observera och assistera klasser på studion. Att ha Naomi som huvudlärare, med hennes kunskap, engagemang och närvaro, har varit mycket inspirerande. Gruppen var lagom stor och vi stöttade varandra på ett fint sätt genom hela utbildningen. Varje utbildningshelg kändes nästan som att åka på retreat med vänner. Jag har under dessa månader fördjupat min egen praktik och är väldigt glad över att jag valde Inbalance yogalärarutbildning.”
Gick Inbalance YTT 2023/24

Rani Adams
” Det har varit en resa fylld av aha-upplevelser och inspiration där jag har fördjupat min egen  min egen praktik och utvecklats enormt i min nya roll som lärare. Under sex månader har vi gått från att krypa till att springa. Efter 20 års yogaträning känns det som att jag har fått uppleva varje asana på nytt. Rörelser jag gjort i många år har plötsligt fått en ny mening och ett djup jag inte tidigare anat. Att få observera och assistera klasser på studion har varit ovärderligt. Det har varit otroligt lärorikt att få öva på att korrigera och se hur olika våra kroppar är – och hur man anpassar korrigeringar därefter. Alla gästlärare har varit fantastiska, jag har fått med mig nya perspektiv från varenda en. Jag är så tacksam för yogafilosofin. The 8 Limbs of Yoga och Yoga Sutras har blivit texter jag återkommer till i mina tankar dagligen – och som jag känner att jag återupptäckt tack vare utbildningen. Det har varit en ära att få vara elev under dig, Naomi, och dig, Eva. Den här resan som yogalärare har bara börjat – och det finns oceaner kvar att utforska”
Gick Inbalance YTT – 24/25

Åsa Petrén
”En mycket bra och bred utbildning som också väcker intresset för att fortsätta fördjupa sina kunskaper i de enskilda ämnena. Lärarna, såväl ansvariga som gästlärare, är oerhört erfarna och kunniga. Inbalance som studio är också väldigt familjär och känns lite som ett andra hem, så långt från yogafabrik man kan komma. Jag är så glad att jag valde just den här studion för min TT”
Gick Inbalance YTT 17/18

Felice Hedström
”Jag  har lärt mig massor, fått en djupare förståelse för yogan och fördjupat min egen praktik både fysiskt och mentalt. Det var en bra balans mellan de fysiska och teoretiska delarna. Det var roligt att känna hur man under utbildningens gång utvecklades i lärarrollen och att guida andra då detta var ett återkommande moment under hela utbildningen. Med kontinuerlig feedback blir man väl förberedd i undervisningsdelen och i rollen som lärare. Jag tyckte om hur vi jobbade med props, klossar, stolar etc i den fysiska asana-delen för att göra praktiken mer tillgänglig. Jag har lärt mig hur jag kan utöva min yoga/praktik på ett mer skonsamt sätt.
Tyckte om upplägget med en djupdykning en gång i månaden och att det sedan fanns tid att smälta all nyinlärd kunskap mellan gångerna. Att gruppen var mindre gjorde att man fick bra med tid och stöd från huvudlärarna. Naomi och Eva är otroliga mentorer!

Gick Inbalance YTT 2023/24.

Juia Eriksson
”Jag är oerhört tacksam över att jag valde Inbalance yogalärarutbildning. Upplägget, där vi träffades en gång i månaden under ett halvår, gav gott om tid för reflektion och för att låta allt nytt landa mellan träffarna.
Det var väldigt värdefullt att redan tidigt få observera och assistera på nybörjarklasser, och att vi började guida varandra i gruppen gjorde att man steg för steg kunde växa in i rollen som lärare.
Naomi som huvudlärare har varit fantastisk – hennes kunskap, närvaro och sätt att förmedla yogan har varit djupt inspirerande, och gästföreläsarna bidrog också med fina perspektiv som breddade utbildningen.
Utbildningen har fördjupat min egen praktik och gett mig en stabil grund för min fortsatta resa som yogalärare. Jag kan varmt rekommendera Inbalance yogalärarutbildning.
Gick Inbalance YTT 24/25.

Iris Lundquist
”Det som har varit särskilt värdefullt är hur genuin, närvarande och praktiskt inriktad utbildningen har varit. Allt har känts så autentiskt – från er lärares gedigna bakgrund till hur undervisningen har förmedlats. Det var verkligen bra att vi började träna på att guida klasser redan tidigt i utbildningen, även om det till en början kändes både svårt och lite läskigt. Gästföreläsarna vi hade i bland annat teoretisk anatomi, yogans historia, Bhagavad Gita, ayurveda och röstträning har varit fantastiska. Instuderingsfrågorna var ett bra stöd och fungerade som en tydlig ”taktpinne” genom utbildningen, likaså provtillfällena i guidning. Det var också mycket värdefullt att få börja plugga in muskler tidigt i processen.
Jag uppskattade verkligen möjligheten att delta i Steg 1-kurserna på studion. Jag är också väldigt tacksam för det förtroende jag fått efter utbildningen, att nu få guida TT-klasser på studion.
Jag rekommenderar varmt alla att gå denna utbildning!”
Gick Inbalance YTT – 24/25

Anna Källman
” Jag är verkligen supernöjd med utbildningen och glad att jag valde Inbalance lärarutbildning.
Utbildningen har varit väldigt familjär och personlig, man har blivit sedd och det märks att du, Naomi och Eva har velat att vi ska trivas och få ut så mycket som möjligt av den.
Jag har lärt mig enormt mycket under dessa månader”

Gick Inbalance YTT 2020/21

Magdalena Eöfström Berg
”Jag har lärt mig massor av att gå denna lärorika och omfattande utbildning.
Förutom att jag har kommit till skott med att undervisa har jag lärt mig mer ingående om linjering, anatomi och fått ett helhetsgrepp om yogans alla delar och aspekter.
Det teoretiska och det praktiska vävdes samman på ett fint och pedagogiskt sätt.
Det som vi gick igenom teoretiskt fick vi själva prova/utöva samma dag/helg vilket gjorde att kunskapen förankrades. Lärarna var fantastiska och engagerade.
Det var bra att tidigt och genomgående få öva på att guida, assistera och jag har fördjupat min pranayama-praktik. Jag kände mig väldigt trygg och bekväm i gruppen och såg fram emot varje utbildningshelg. Det är en otrolig möjlighet att få gå in helhjärtat i yogan, vilket jag varmt kan rekommendera!’
Jag hade gärna gått utbildningen en gång till.”

Gick Inbalance YTT 2023/24

Rebecka Villner
”Jag är så tacksam över att ha valt Inbalance yogalärarutbildning – en utbildning jag varmt kan rekommendera. Den har gett mig värdefulla verktyg både för att fördjupa min egen praktik och för att växa i rollen som lärare. Ett mycket bra upplägg, balansen mellan teori och praktik har varit precis lagom.
Jag har särskilt uppskattat möjligheten att få assistera under utbildningen och att lära direkt av erfarna lärare. Naomi och Eva – ni är fantastiska!
Förutom att i är pedagogiska och noggranna har ni en förmåga att skapa en gruppdynamik som känns trygg, välkomnande och inspirerande.
Jag kommer att sakna vårt fina gäng och ser nu fram emot att dela vidare den kunskap jag har fått.”

 

Gick Inbalance YTT 2024/25

 

Fabian Unghanse Macklin
”Upplägget och innehållet var väldigt genomtänkt och bra. Att utbildningen var utspridd över fem månader gav möjlighet att förankra och integrera all kunskap, på mattan samt i livet. Jag uppskattade att vi tidigt i utbildningen fick möjlighet att träna på att guida varandra. Det var lärorikt och värdefullt att under hela utbildning ha möjlighet att observera/assistera lärare på studion. Lärarna på utbildningen hade hög kunskap inom sina respektive områden och varje helg var en bra mix mellan teori och praktik. Naomis kunskap och kärlek till skadefri yoga genomsyrade hela kursen. Det kändes väldigt lyxigt att få så mycket teknik-tips och att få öva på fysiska korrigering. Min egen yogapraktik har utvecklats massor tack vare all den teknik vi fick på klasserna. Naomi, Eva och de andra lärarnas engagemang för denna utbildning är på väldigt hög nivå. Utbildningen gav mig en fördjupad kunskap om yoga och alla dess delar samt utvecklade min asana-praktik och gav mig verktyg för att leva mer i harmoni. Jag rekommendera denna utbildning till alla.”
Gick Inbalance YTT – 21/22

”Det har varit en fantastiskt grundlig och välbalanserad utbildning, så generöst med kunskap och kärlek!
Den gedigna och detaljerade kunskapen vi har fått om asanas, linjering etc har varit ovärderlig.
Det var bra att vi redan tidigt i utbildningen fick träna på att guida, assistera/observera klasser och på så sätt växa in i lärarrollen. Pranayaman öppnade upp ett nytt kapitel för mig och har blivit en del av min dagliga rutin. Den fördjupade kunskapen inom filosofi i kombination med meditation och pranayama praktik vände upp och ned på min inställning till yogan, vilket jag är enormt tacksam för!”
Gick Inbalance YTT  2019/20

” Att göra min yogalärarutbildning på Inbalance har varit ett fantastiskt lyckat val. Ett mycket bra upplägg på hela kursen, fint varvat mellan teori och praktik. Proffsiga lärare, intressanta föreläsningar och ett unikt fint bemötande. Känner mig verkligen grundad för att våga kliva in i yoga-lärarrollen”.
Student, 2019/20

” Att göra min yogalärarutbildning på Inbalance har varit ett fantastiskt lyckat val. Ett mycket bra upplägg på hela kursen, fint varvat mellan teori och praktik. Proffsiga lärare, intressanta föreläsningar och ett unikt fint bemötande. Känner mig verkligen grundad för att våga kliva in i yoga-lärarrollen”.
Student, 2019/20

”Den här bildningen ger en väldigt bra grund för alla som vill fördjupa sin kunskap inom yoga eller guida andra. Att få vara på en studio och observera/assistera verkliga klasser ger väldigt mycket och är en otroligt bra förberedelse inför att hålla egna klasser. Naomi och Eva skapar en tillåtande atmosfär och håller ihop gruppen på ett fint sätt. De har båda otroligt mycket kunskap som de delar med sig av. Alla lärare och föreläsare ger så mycket av sin kompetens. Jag har fått många insikter om mig själv och hur jag kan praktisera yoga för resten av mitt liv”.
Gick Inbalance YTT  2017/2018

 

”Utbildningen på Inbalance är en liten juvel bland Stockholms olika yogalärarutbildningar. Med flera års erfarenhet som både lärare och student har Naomi skapat en varm och personlig utbildning sprängfylld av fantastiska lärare och yogiska djupdykningar. En fantastisk resa!”
Gick Inbalance YTT  2017/2018

 
”Denna utbildning höll toppkvalitet. Som student kände man sig sedd under hela utbildningen. En central del av utbildningen var den unika kombinationen mellan teoretiska och praktiska moment, att de teoretiska momenten omsattes i ett ”görande”.  Naomis unika kunnande inom linjering, assistering och asanas skapade optimala förutsättningar för oss studenter att känna oss säkra och trygga i lärarrollen och i den nyförvärvade kunskapen”
Gick Inbalance YTT  2017